Autor/ica: Radnička fronta
U posljednje vrijeme svjedočimo divljanju cijena u supermarketima, dok plaće i mirovine ostaju iste ili rastu daleko sporije. Ljudi sve teže podmiruju osnovne troškove života, a trgovački lanci ostvaruju rekordne profite. Kako je moguće da hrana, koja se proizvodi u Hrvatskoj, košta znatno više nego u drugim zemljama?
Jedan od glavnih razloga je nepostojanje ozbiljnih mehanizama kontrole cijena i ograničavanja neopravdanog povećanja trgovačkih marži. U Hrvatskoj privatni trgovački lanci imaju potpunu kontrolu nad tržištem, određuju cijene po vlastitoj volji i koriste inflaciju kao izgovor za povećanje profita.
Kako Kina drži cijene pod kontrolom?
Kina koristi dvije ključne strategije za borbu protiv neopravdanog povećanja cijena:






Osim toga, 2022. godine uveden je Pravilnik o transparentnosti cijena, koji trgovce obvezuje da jasno prikažu troškove i marže, čime se potrošači štite od manipulacija.
Može li Hrvatska primijeniti slične mjere?
Hrvatska nema državni trgovački lanac koji bi mogao konkurirati privatnim supermarketima, ali to ne znači da ne može uvesti slične modele!
Rješenje 1: Uvođenje državne trgovine ili potpora kooperativama
Umjesto da građani ovise isključivo o privatnim lancima, država bi mogla osnovati vlastiti trgovački lanac ili podržati lokalne zadruge koje bi nudile osnovne namirnice po fer cijenama. Primjerice:


Rješenje 2: Zakon o regulaciji cijena
Hrvatska bi trebala donijeti zakon sličan kineskom Zakonu o cijenama, koji bi:




Rješenje 3: Jačanje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN)
AZTN bi trebao imati veće ovlasti za nadzor cijena i kažnjavanje trgovačkih lanaca koji zloupotrebljavaju svoju poziciju na tržištu.
Vrijeme je za promjene!
U Kini su ove mjere omogućile da građani imaju pristup osnovnim proizvodima po pristupačnim cijenama, čak i u vremenima krize. Hrvatska može učiniti isto! Ne smijemo dopustiti da trgovački lanci koriste inflaciju kao izgovor za neopravdano povećanje cijena i ostvarivanje rekordnih profita!