Autor/ica: Radnička fronta
1. Socijalna politika
Zbog velikog broja građana koji žive u teškim materijalnim uvjetima podržati rad humanitarnih udruga koje skrbe o istima te njihove projekte i programe.
Poticati rad Humanitarne mreže grada Pule koja skrbi o velikom broju potrebitih.
Zbog nedovoljnog kapaciteta domova umirovljenika podržati postojeće programe „Pomoći u kući“ starijoj populaciji te razvijati nove programe i kroz institucije i kroz udruge.
Izvršiti „pritisak“ na lokalnu politiku u nastojanju da se otvore/izgrade novi kapaciteti umirovljeničkih domova na pogodnim lokacijama te domovi za palijativnu skrb koji će biti priuštivi našim umirovljenicima. U slučajevima prijeke potrebe Grad bi trebao sufinancirati smještaj u tim domovima.
Grad Pula bi trebao sufinancirati podstanarstva potrebitim obiteljima u nedostatku dodjele stambenih jedinica po zaštićenim najamninama.
2. Gradska poduzeća i gradske ustanove
Revidirati postojeće sistematizacije u gradskim trgovačkim društvima/ustanovama te dati smjernice za izradu budućih sistematizacija, sve u cilju pravednosti/objektivnosti.
Prestati s praksom zapošljavanja direktora unutar društva/ustanove po isteku mandata osim ako to dozvoljava trenutno stanje društva ili u slučaju ako je osoba izabrana na rukovodeću funkciju unutar društva može se vratiti na staro radno mjesto.
Prilikom zapošljavanja rukovodećeg kadra poželjno konzultirati predstavnike radnika (sindikate ili radničko vijeće).
Voditi računa o tome poštuju li se svi pozitivni propisi u korist radnika.
3. Transparentnost rada gradske uprave
Objavljivati točne podatke o prihodima i rashodima javnih sredstava
Na stranicama grada i gradskih tvrtki nastaviti objavljivati sve prihode, rashode te ostale dokumente iz kojih se ogleda poslovanje kako Grada tako i trgovačkih društava.
Objavljivati dokumente iz kojih su vidljiva prava i obveze radnika zaposlenih u gradskim trgovačkim društvima, ustanovama i samom Gradu.
Mjesni odbori moraju imati veću ulogu po pitanju savjetovanja i rješavanja problema na određenim gradskim mikrolokacijama jer stanovnici najbolje mogu prepoznati probleme u svojoj bližoj okolini.
4. Gospodarski razvoj grada Pule
Poticati domaće male poduzetnike i obrtništvo nepovratnim sredstvima ili subvencijama. Posebnu pažnju posvetiti deficitarnim obrtima (zanimanjima) kroz stipendije prilikom obrazovanja a kasnije dodjelom prostora po zaštićenim cijenama u gradskoj jezgri kako bi se polučilo i oživljavanje centra grada.
Osim deficitarnim obrtima prostore u centru grada dodjeljivati i nekomercijalnim djelatnostima – umjetničke galerije, radionice autohtonih suvenira i sl.
Dati podršku brodogradnji i nastavku proizvodnje na području Uljanika kako bi se brodogradnja mogla ostvariti u punom kapacitetu.
Stimulirati proizvodnju i servisne usluge na području bivše industrijske zone. Stvaranje nove, manje poduzetničke zone na širem području grada.
Ribarska luka mora se realizirati u što kraćem roku te olakšati poslovanje ovoj vrlo bitnoj gospodarskoj grani.
Poticati obiteljsku poljoprivrednu proizvodnju i njihovu prodaju na gradskim tržnicama. Također nastaviti s podjelom urbanih vrtova stanovnicima na području cijelog grada ako postoje okolnosti koje to omogućuju.
Turistička industrija mora biti u granicama održivosti radi kapaciteta infrastrukture te problema dostupnosti stambenog prostora.
Postaviti uvjete/parametre sa relevantnim podacima koja nam je granica održivosti te inzistirati na pridržavanju iste.
5. Problem priuštivog stanovanja
Zadnjih godina problem stanovanja u našem gradu raste kao i u cijeloj zemlji. Podstanari, sezonski i strani radnici, mlade obitelji te studenti nailaze na problem najma stambenog prostora koji velikim dijelom služi potrebama turizma posebno u ljetnim mjesecima. Sufinanciranje stanovanja, izgradnja vlastitih stambenih jedinica u vidu zgrada i samačkih domova, obnova derutnih nekretnina, prenamjena vojnih objekata i stare bolnice mogu djelomično utjecati na rješavanje ovog problema.
Propisati jasne kriterije dodijele te odrediti koje ciljane skupine imaju pravo natjecati se za ovakav vid rješavanja stambenog pitanja.
U projekte uključiti i udruge koje su spremne pomoći u zbrinjavanju svojih korisnika.
6. Predškolski i školski odgoj
Utjecati na povećanje primanja odgajatelja s primanjima nastavničkog kadra kako zakon nalaže. Stipendirati obrazovanje odgajatelja kako bi u budućnosti izbjegli problem nedostatka ovog kadra te sačuvali dostojanstvo ove profesije.
Cijene predškolskog odgoja te produženog boravka u školama subvencionirati što je moguće više odnosno spriječiti daljnji rast istih u budućnosti.
7. Strani i sezonski radnici u gradu Puli
Ustanoviti jedinstveni ured gdje će se sezonski i strani radnici moći informirati po pitanju zaštite svojih prava ili dobivanja određenih informacija kako zadovoljiti osnovne životne potrebe. U ovom bi uredu trebali participirati svojim radom gradske i državne službe te regionalni sindikati.
Zdravstvena zaštita i pravna pomoć kroz uputnice iz ovih ureda trebale bi biti besplatne ovim radnicima isto kao i učenje hrvatskog jezika radi bolje i brže integracije.
Izuzetno bitno pitanje obzirom strani radnici postaju stvarnost.
8. Budući razvoj grada
Podržati daljnji razvoj Sveučilišta Jurja Dobrile na različite načine jer znanje i obrazovanje doprinose bogatstvu. Podržati nastojanja de se krene s normalnim predavanjima na medicinskom fakultetu, nastaviti s izgradnjom smještajnih kapaciteta kako za predavače tako i za studente. Nastaviti s ulaganjem u kabinete, osnivanje novih smjerova ili fakulteta.
Pula se treba nastaviti graditi kao mediteranska luka stavljajući u upotrebu bivše vojne objekte i prostore (Katarinu i Muzil). Ovo su dijelovi grada s velikom potencijalom i ne smije ih se podrediti samo turizmu.
Spriječiti pretjeranu izgradnju novih površina a posebno spriječiti „betonizaciju“ Pulskog priobalja pod teretom krupnog kapitala.
Borba protiv bespravne gradnje koja je naglašena u prigradskim naseljima. Pojačati nadzor i ovdje postaviti posebno kazne i toga se pridržavati.
Zaštiti javne površine i pulsko priobalje, posebno plaže koje trebaju služiti stanovnicima Pule za rekreaciju, druženje i odmor.
Podržati rad sportskih klubova i kulturnih udruga grada. U turističkom smislu podržati razvoj grada kao sportske i kulturne destinacije kako bi posjećenost bila i van sezone a time se izbjegla i masovnost.
Zeleni razvoj grada
Nastaviti s ozelenjavanjem grada na svim dostupnim lokacijama te poticati isto i na privatnim površinama u koliko postoje zadovoljavajuće okolnosti (besplatna dodjela sadnica).
Uređenje travnatih igrališta (dječjih ili sportskih) te stvaranje manjih urbanih šuma. Područje na Monvidalu, iza Stande, Vidikovac, prostor uz zaobilaznicu i sl.
U Puli reaktivirati Pragrande i definirati ga kao jedno od Zelenih srca grada (posebni dio grada od društvenog značaja za zajednicu).
Postavljanje uvjeta, planerima/arhitektima grada, da predvide prostore za mikrolokacije ili posebna područja , za postavljanje solarnih elektrana ili panela po parkirališnim zonama oko trgovačkih i inih prostora… a u GUP-ovima i PUP-ovima uvjetovati energetski učinkovite objekte/zgrade i postavljanje solarnih panela ili zelenih krovova…
Ustrajati na rješavanju problema ŽCGO Kaštijun kroz izgradnju kompostane ili spalionice.
Urbana kultura grada
Podržati rad udruga u kulturi na razvoju programa i projekata urbane kulture. Pula je u tri desetljeća izgubila klupske prostore pogodne za rock/pop koncerte kroz cijelu godinu. Osim DC Rojca pokušati osposobiti još bar jedan do dva manja prostora na području grada.
Poticati programe u kulturi koji se osim muzike bave i drugim područjima poput fotografije, digitalnih medija, slikanja, glumu i sl. odnosno poticati sve vrste kreativnosti kod naših sugrađana bez obzira na starosnu dob.
9. Problem javnog prijevoza – županijska razina
Javni prijevoz organiziran samo u Puli dok manja mjesta imaju veliki problem.
Prijedlog je osnovati županijsko trgovačko društvo koje će makar manjim autobusima/kombijima prometovati u ostatku Istre za potrebe svojih žitelja. Uvesti linije koje mogu povezivati više mjesta i prilagoditi vremenu kojim mogu žitelji stići do radnih mjesta i škola (rasterećuje se zagušenost vlastitim prijevozom i stvaranje većih gužvi).
Podržati obnovu željezničke mreže i prometnih sredstava. Uložiti u školovanje kadra potrebnog za rad na željeznici.
Čestim promjenama autobusnih linija pojedine gradske prometnice naglo se opterećuju dok autobusi zbog svoje veličine teže prometuju po manjim gradskim ulicama.
Odrediti nove linije ili nabaviti mini autobuse kako bi se ovaj problem uspješno apsolvirao.
Nastaviti na rješavanju problema parkinga u samom gradu izgradnjom garažnih kuća ili više etažnih parkinga na više gradskih lokacija kako u centru tako i u turističkim dijelovima grada.
10. Daljnji razvoj zdravstva
Nastaviti s poticajnim mjerama privlačenja kadrova u zdravstvu kroz dodjelu stambenog prostora te mogućnost specijalizacije.
Stipendirati domaće učenike i studente te što je moguće snažnije podržati razvoj medicinskog fakulteta.
11. Problem bespravne gradnje na području županije
Borba protiv bespravne gradnje mora biti stalna i kontinuirana kako na području grada tako i na području cijele županije.
Spriječiti parcelizaciju poljoprivrednih i ostali neurbaniziranih površina kako bi se u samom začetku ovaj problem probao spriječiti.
Povećati broj radnika u inspekcijskim službama te pružiti punu podršku istima kako bi ova borba bila što uspješnija.
Pojačati nadzor i uvesti posebno stroge kazne i toga se pridržavati.