Autor/ica: Salmedin Mesihović
Nakon skoro četiri decenije, u jednoj bogatijoj zemlji je relativni pobjednik politička opcija koja misli prodrmati, a ne samo šminkati politički sustav pod neoliberalnom mantrom marionete na ljevici i marionete na desnici.
Da vidimo, ukratko, šta je politička platforma Novog narodnog fronta koju sačinjava skoro 56 stranaka. To su „nepokoreni“, komunisti svih mogućih tipova, revolucionarni socijalisti, socijalisti koji se nisu neoliberalizirali, anarhisti, antineoliberalni ekolozi, antirasisti, regionalci, feministi, čak i stranka vegana, te 6 sindikata.
U prvih 15 dana donijele bi se hitne mjere, uključujući povećanje minimalne plaće za 14% (što bi nakon oporezivanja iznosilo 1600 eura mjesečno), zamrzavanje cijena potrepština i računa za energiju, ulaganje u socijalno stanovanje i odbacivanje deficitarne potrošnje. U prvih 100 dana postavili bi se temelji za predložene “promjene kursa” kroz pet zakonskih paketa koji pokrivaju kupovnu moć građana, obrazovanje, zdravstvenu skrb, “ekološko planiranje” i “ukidanje privilegija milijardera”. U tri mjeseca koji slijede, ili „transformacije“, predvidjeli su održivo jačanje javnih usluga, “pravo na stanovanje”, zelenu reindustrijalizaciju, reformu policije i kaznenog pravosuđa te ustavne promjene koje vode do osnivanja francuske Šeste Republike i predsjedničkog sustava koji bi bio stup moći izvršne vlasti. Ukinula bi se i kontroverzna Macronova mirovinska reforma i dob za mirovinu bi bila 60 godina. Dobna granica za glasanje na izborima spustila bi se na 16 godina. Uveo bi se menstrualni dopust. Uspostavilo bi se pravilo usklađivanja plaća i mirovina sa stopom inflacije i zamrzavanje cijena hrane i energije kako bi se povećala kupovna moć građana. Ponovo bi se uveo porez na bogatstvo koji je Macronova vlada ukinula 2017., uveo bi se novi porez na ekstra-profit i povećalo opće socijalne doprinose za najbogatije porezne obveznike. Obrazovni sustav u svojoj cjelini bi se demokratizirao, socijalizirao, otvorio prema svim građanima. U vanjskoj politici bi se priznala Palestina s uvođenjem embarga na oružje Izraelu ali i s oštrom osudom religijskog totalitarizma Hamasa i antisemitizma, nastavila bi se podržavati Ukrajina, ali bez direktnog francuskog vojnog učešća. Ukinula bi se nacionalna obaveza (surogat nekadašnje vojne obaveze). Usput bi se ukinuo većinski izborni sustav i uveo proporcionalni i donio novi Ustav kojim bi se V. degolistička Republika zamijenila VI. Republikom, koja bi bila neka vrsta demokratske socijalističke republike.
Kada bi se provele samo ove mjere, Republika Francuska bi doživjela unutarnju revolucionarnu preobrazbu. Naravno, ne treba biti naivan, oponenti - ekstremistički centar i desnica - su jaki, moćni, bogati i utjecajni, posebice u institucijama, državnim službama i medijima koje u potpunosti kontroliraju. Borba nimalo neće biti lagana, posebno jer je riječ o jednom prilično heterogenoj koaliciji. Ali već im na tome što su se ujedinili na paroli pluralne ljevice i što su izašli javno s ovakvom političkom platformom, ne plašeći se podmetanja i tzv. „dobronamjernih“ savjeta „analitičara“ i kontroliranih medija, treba odati priznanje na HRABROSTI.
I upravo možda zbog toga sada raspolažu s trećinom svih zastupnika u francuskoj skupštini. Recept „nepokorene ljevice“ je ustvari jedini izlaz iz ove krize u koju su nas gurnuli pohlepnost i zajedljivost neoliberalizma, a u kojoj nas čekaju crne košulje radikalne desnice.
Problem je za iliroslavenske zemlje u tome što kod nas za sada nema nijedne organizirane ljevice u parlamentima. Teško je zamisliti da neka od onih opcija u raznoraznim parlamentima, skupštinama, saborima koja se voli kititi nazivom ljevice predloži čak i manji dio programa koji je predložio Novi Narodni front. Umjesto toga će radije praviti trule kompromise, otisnuti se u pseudo – domoljubnu, patriotsku i rodoljubnu demagogiju, podčinjavati se neoliberalnim interesima kapitalističkog središta.
No za razliku od situacije u našim krajevima, vrijeme „nepokorne ljevice“ je u Evropi došlo i toga bi svi morali biti svjesni.