Radnička fronta | Uvođenje eura treba biti referendumsko pitanje

Uvođenje eura treba biti referendumsko pitanje

Uvođenje eura treba biti referendumsko pitanje

Zadnje pitanje koje nas treba mučiti oko eura je koju ćemo sliku na njega staviti. U razdoblju koje slijedi vladajući će prikazivati prelazak na euro kao neupitnu i samorazumljivu stvar - simulirajući društveni konsenzus, a izbjegavajući mogućnost referenduma oko toga pitanja. Zato je važno da svi razumiju što to donosi. To je društveno, ekonomsko pitanje koje treba biti postavljeno svima i o kojem svi trebaju dobiti sve informacije. Euro nikako ne bi trebalo uvesti bez šireg konsenzusa - no upravo to će vladajućima biti cilj.

Iako Plenković i HDZ pitanje svode na prigodnu sličicu na moneti - prelazak na euro znači daljnje predavanje poluga za autonomno i demokratski uračunljivo upravljanje domaćim ekonomskim i društvenim razvojem (vladajući i onako imaju cilj sve poluge odlučivanja predati nekom drugom). Uz nepostojanje evropske fiskalne unije strukturne nejednakosti između nacionalnih ekonomija centra i nacionalnih ekonomija periferije, čiji kapitali su inferiorni na zajedničkom evropskom tržištu, dodatno će se učvrstiti i produbiti jer će praktički jedini mehanizam za ublažavanje neravnoteža trgovinske bilance i bilance plaćanja u perifernim ekonomijama poput Hrvatske biti tzv. interna devalvacija ili smanjenje cijene rada i radničkih prava, uz rezanje javne potrošnje, socijalnih transfera, javnih investicija. Postojanje vlastite valute pretpostavka je da se za prevladavanje strukturnih nejednakosti između centra i periferije (ili „Evrope dvije brzine”) koriste poluge autonomne i demokratski uračunljive makroekonomske politike – monetarne i tečajne.

Naravno, postojanje vlastite valute samo po sebi nije dovoljno da bi monetarna i tečajna politika bile u službi razvoja domaće ekonomije i povećanja zaposlenosti, maksimalne iskorištenosti domaćih kapaciteta i povećanja konkurentnosti izvoznih sektora, što jasno demonstrira politika HNB-a isključive orijentacije na stabilnost tečaja i cijena, umjesto na ciljeve povećanja zaposlenosti, proizvodnje i zadovoljenja potreba. Politika HNB-a i komercijalnih banaka, kojima su dozvoljene valutne klauzule na kredite, politika je podređujuće vezanosti uz euro i time uz logiku koja osigurava interese vjerovnika na zajedničkom tržištu, a oni su prije svega financijski i proizvodni kapitali zemalja centra od kojih uvozimo i od kojih posuđujemo i čije vlasničke interese štitimo.

No, bez obzira na to, zadržavanje kune ipak može biti i oslonac progresivnog zaokreta u ekonomskoj politici koja bi zaista imala za cilj ne zaštitu stranih vjerovnika i njihovih interesa koji često divergiraju od interesa domaćih ljudi i domaće ekonomije, već bi kuna mogla biti iskorištena u cilju povećanja stupnjeva slobode u upravljanju vlastitim društvenim i ekonomskim razvojem.