Tribina "Antifašizam danas"

Antifašizam se danas dominantno javlja na dva različita ali povezana kolosijeka - prvom nasuprot sve izraženijim koracima revizionističkih shvaćanja historijskih pojava fašizma te drugom nasuprot suvremenim političkim, ekonomskim i društvenim fenomenima koji u većoj ili manjoj mjeri odgovaraju elementima historijskog fašizma. 

Revizionistički pristupi historijskom fašizmu počinju gotovo odmah po porazu nacističke Njemačke, odnosno početkom Hladnog rata kada se redefinicijom pojma totalne države i totalitarizma počinju isticati sličnosti fašizma i državnog realsocijalizma te minimalizirati sličnosti i genetska povezanost liberalnog kapitalizma i fašizma. Nasuprot tome, tribina „Antifašizam danas“ bit će orijentirana na ovaj drugi antifašizam, odnosno ulogu antifašizma u otporu suvremenim, fašizmu nalik, elementima i društvu koje fašističke tendencije stvara i uvijek iznova porađa.

Zatvaranje i mržnja prema emigrantima diljem Evrope i u SAD, porast nacionalizama i ksenofobije, traženje krivaca u Drugima i drugačijima (nacionalno, etnički, vjerski, rasno, spolno, rodno, i td.), uspon popularnosti tzv. alternativne desnice (alt-right) samo su neki od fenomena koji danas podsjećaju na oživljavanje ključnih fašističkih postavki. 

Ekonomske osnove takvih pojava prilično su slične onima koje su vodile pojavi historijskog fašizma, uključujući rastuće nejednakosti, osiromašivanje većine stanovništva i krajnju egzistencijalnu nesigurnost velikog broja ljudi. Danas možda i ne možemo očekivati pojavu eksplicitno fašističkih država poput onih iz 20-ih i 30-ih godina prošlog stoljeća pa zbog toga niti današnji antifašizam ne može ostati orijentiran samo na eksplicitno fašističke pojave u tradicionalnom smislu.

Jedno od ključnih pitanja koje se postavlja je ono taktičko. Treba li antifašizam danas nastojati obuhvatiti što širi mogući ideološki spektar - uključujući građanski, liberalni, radikalnolijevi i sl. antifašizam - u što je moguće širu frontu ili nam je potreban antifašizam uže fokusiran na ideološke i ekonomske temelje današnjih pojava? U kojoj mjeri antifašizam treba ostati negativno orijentiran, anti- niza navedenih pojava, a u kojoj mjeri antifašizam mora uključiti pozitivne sadržaje i zahtjeve promjena u društvu? 

Možemo li i trebamo li borbu protiv suvremenog desnog ekstremizma uvrštavati u kategoriju antifašizma ili on treba ostati posvećen otporu eksplicitno fašističkim i fašistoidnim pojavama? 

Pozivamo vas da na ta i brojna druga pitanja u vezi antifašizma danas odgovore potražimo na najavljenoj tribini.

Govornici:

Ana Benačić (novinarka)
Marko Fuček (povjesničar i član RF-a)
Sanja Kovačević (članica RF-a) 
Nikola Vukobratović (novinar i povjesničar)

Moderira: Igor Premužić (antifašistički aktivist i član RF-a)